فقط متن را بنویسید و دکمه "اینتر" را بزنید

منو
بستن
۳۱ تیر ۱۳۹۶

چگونه برای سایت خودمان FavIcon بسازیم

3,478مشاهده

فاوآیکن چیست ؟

Favicon.ico (کوتاه‌شدهٔ favorites icon) یک آیکون بسیار کوچک (۱۶در۱۶ یا ۳۲در۳۲ یا ۶۴در۶۴ پیکسل) تخصیص داده شده به صفحات و وب گاه‌های اینترنتی است. مرورگر هنگام نمایش آن صفحه و یا وب گاه، فاوآیکن مربوط به آن را نیز در کنار نشانی اش در مستطیل آدرس نمایش می‌دهد. فاویکون در محل نمایش Bookmarkها نیز در کنار نام صفحه نشان داده می‌شود.

مرورگرهای جدید مانند فایرفاکس ، گوگل کروم و اپرا بدون نیاز به کددهی، در صورت مشاهده پرونده favicon.ico بر روی شاخه ریشه وب گاه، به طور خودکار فاویکون را برای همهٔ صفحات آن وب گاه نمایش می دهند.

برای نمایش آن در Internet Explorer نیاز است که در صفحات به شکل زیر به پرونده متناظر فاوآیکن، پیوند داده شود:

نحوه قرار دادن فاوآیکن با استفاده ار تگ HTML می باشد که باید بعد از تگ head قرار بگیرد.

برای فاوآیکن با فرمت ico.

برای فاوآیکن با فرمت png.

برای فاوآیکن با فرمت gif.

چگونه فاوآیکن بسازیم؟

علاوه بر برنامه هایی که تولید فایوایکون می کنند، برخی سایت ها نیز هستند که به سرعت و راحتی با انتخاب عکس مورد نظر خود از کامپیوتر خودتان، می توانید favicon همان تصویر را که شکل آیکنی و کوچک شده آن است با این مزیت که کیفیت نمایشی آن با کوچک شدن، تغییر نکرده است، تولیدکنید و بسازید و آنرا در وب سایت خود قراردهید. برخی از این سایت های تولید فایوایکون، علاوه بر قابلیت تولید Favicon از عکس یا تصویری خاص، قابلیت ساختن و یا نقاشی کردن شکل مورد نظر شما را نیز دارند و شما اگر تصویری دلخواه ندارید و می خواهید خود، لوگو یا آرم سایت خود را بسازید، می توانید این کار را به راحتی از طریق این سایت ها انجام داده و favicon آنرا را نیز generate یا تولید نمایید. 

سایزهای متداول فایوایکون ها معمولا ۱۲ در ۱۲ یا ۱۶ در ۱۶ یا ۳۲ در ۳۲ پیکسل می باشد. این سه سایز از معمولترین سایزهای فایوآیکونها می باشند و تصاویر آن ها معمولا برداری و با کیفیت بالا اما حجم پایین، تولید می شوند. پسوند فایلهای تولید شده توسط favicon generator ها .ico است و تنها با همین پسوند شناخته می شوند.

گاهی ممکن است شما favicon را در صفحه وب خود قرار داده اید اما توسط مرورگرها یافت نمی شود و با وجود قرار دادن آن در کدهای html و ارجاع به فایل favicon، همچنان این آیکون در کنار آدرس شما دیده نمی شود. علت آن ممکن است مربوط به در نظر نگرفتن آیکون مورد نظرتوسط وبمسترها باشد و گاهی هم باید صبر کنید تا توسط وب مسترها این آیکون شناسایی گردد.

معرفی سایت ساخت فاوآیکن:

ما در این بخش دو سایت برای ساخت فاوایکن معرفی می کنیم

اولین سایت پیشنهادی برای ساخت فاوایکن http://www.favicon.cc/ می باشد که دارای امکانات پیشرفته تری نسبت به سایت قبلی می باشد که از آنجمله

  • امکان طراحی فاوآیکن با ابزار های درون سایت
  • امکان ساخت فاوآیکن بصورت متحرک
  • امکان ساخت فاوآیکن از تصاویر مورد نظر شما
  • امکان عضویت و ثبت نام در سایت برای حفظ سوابق شما
  • رایگان بودن سایت
  • قابلیت نشان دادن پیش نمایش فاوآیکن در سایت
  • اماکن بارگزاری فاوآیکن در خئود سایت فاوآیکن  در صورت عضویت
  •  و دهها قابلیت دیگر

دومین سایت برای ساخت فاوآیکن https://favikon.com/ می باشد که بسیار ساده می باشد و فقط کافیستتصویر مورد نظرتان را آپلود کرده و خروجی مورد نظر را بصورت .ICO , .PNG ncدریافت نمائید

 

برای استفاده از فاوآیکن در وردپرس کافیست فاوایکن تولید شده را در ریشه قالب فعال  وردپرسی سایت خود آپلود کنید